Kasacja pojazdów

Pod coraz popularniejszym ostatnio pojęciem autozłom nie kryje się bynajmniej „samo-złomowanie” 😉 lecz najzwyczajniej autozłomowanie – złomowanie wysłużonych lub uszkodzonych pojazdów samochodowych, lub urządzeń transportowo – przemyslowych. Złomowanie jest jednym z podstawowych procesów recyklingu – odzyskiwania stali i żeliwa, oraz metali kolorowych, poprzez ich powtórne przetopienie. Ogólnie metale jako jedyne materiały technologiczne, są w prawie 100 % wtórnie wykorzystywane w procesach wytwórczych, a ich złom cieszy się wysoką ceną, a co za tym idzie dynamicznym rynkiem pozyskiwania i wtórnej przeróbki tego kruszca. Najlepszym przykładem tego właśnie procesu jest rynek recyklingu używanych samochodów przeznaczonych do kasacji. Skup samochodów powypadkowych do złomowania, oraz uszkodzonych, skup metali kolorowych i szlachetnych, oraz idące wraz z tymi procesami usługi (wycena, opracowanie i wydanie klientowi pełnej i zgodnej z prawem dokumentacji, dowóz auta przeznaczonego do złomowania do punktu skupu itp…) to dziś prężny rynek gospodarki ułatwiający z jednej strony klientom życie (pozbycie się starego wysłużonego samochodu), a z drugiej strony pełna zgodność ze standardami ekonomii i ekologii dzisiejszych czasów.
Kasacja pojazdów kojarzy się wszystkim ze złomowaniem*, oraz demontażem części i podzespołów nadających się jeszcze do eksploatacji. Kasacja aut nie musi następować bezpośrednio po wypadku, uszkodzeniu mechanicznym, czy innym zdarzeniu drogowym wykluczającym pojazd z dalszej eksploatacji. Może być ona naturalną koleją rzeczy – np. w wyniku długotrwałego użytkowania, ukochany pojazd wykazuje zbyt dużo powtarzających się usterek, jego ekonomiczność zużycia paliwa i płynów rujnuje naszą kieszeń, wreszcie stan pojazdu stanowi zagrożenie dla kierowcy i pasażerów. Niewiele osób wie, że ze względu na skutki finansowe oraz wpływ na środowisko sposób złomowania regulują zwykle przepisy prawa.
AutoZłomowanie jest jednym z etapów przygotowania metalowych części pojazdów do dalszego wykorzystania. Nie może być ono utożsamiane z całościowym procesem recyklingu składającego się z innych etapów przygotowania materiałów metalowych do ponownej przeróbki (recykling metali pochodzących z pojazdów). Oto etapy :
  • Pozyskiwanie elementów metalowych
  • czyszczenie i oddzielanie elementów nie nadających się do ponownego wykorzystania
  • segregacja pod kątem stopnia zużycia
  • przetworzenie metali na surowce produkcyjne
  • wprowadzenie przetworzonego materiału do ponownego użytku

Tak uzyskany całkowity proces recyklingu jest praktykowany prawie na całym świecie i cechuje się ekonomicznością, ekologią i jest zgodne z normami światowych organizacji. Usługi te wykonują licencjonowane stacje demontażu i recyklingu pojazdów skupująca uszkodzone, lub przeznaczone do demontażu pojazdy od klientów po cenach określonych indywidualnymi stawkami. Stąd też warto się zastanowić, gdzie dokonać autozłom Kraków.

Osoby, które potrzebują usługi złomowanie Jordanów, znajdą w firmie METALBAT wszystkie omawiane atuty.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *