Jak rozróżnić części oryginalną od zamiennika?

Utrzymanie auta z pewnością jest kosztowne. Niekiedy ceny nowych auto części mogą przekraczać wartość samego auta. Mniej więcej wówczas posiadacze samochodów zadają sobie pytanie, czy zamiast nabycia oryginalnych części samochodowych w ASO zdecydować się na części używane albo zamienniki? Czy takie wyjście z sytuacji jest bezpieczne?

I tak, i nie. Oczywiście najlepiej serwisować samochód w Autoryzowanych Stacjach Obsługi, ale wysokie ceny części w połączeniu z wysokimi kosztami usług sprawiają, że nie wszystkich posiadaczy samochodów stać na takie nakłady finansowe. Jak sobie można wówczas poradzić? Pozostają dwa rozwiązania: poszukanie eksploatowanych części samochodowych na portalach aukcyjnych albo zakup o wiele tańszych części zamiennych. Co wybrać? W teorii znacznie korzystniej jest zakupić rekomendowane zamienniki. Zamienne części samochodowe od wielu lat są bardzo popularne, a wiele z nich jest produkowanych zgodnie ze wytycznymi dotyczącymi oryginalnych części samochodowych, czasem nawet w identycznych fabrykach. Istnieje mnóstwo polecanych koncernów produkujących bardzo dobre zamienniki. Warto zapoznać się jakie są panujące np. o firmie Kager , które można znaleźć na wielu serwisach motoryzacyjnych, a dostaniemy ogólny pogląd czy warto zainteresować się podzespołami tworzonymi przez konkretnego producenta. Jeżeli zdecydujemy się na kupno podzespołów wyprodukowanych przez jakiegokolwiek, mniej znanego producenta warto zorientować się, w jakich krajach ulokowane są jego zakłady produkcyjne. Jest to o tyle ważne, ponieważ tworzonych jest coraz więcej tanich podróbek produkowanych głównie w Chinach, które od strony wizualnej niemal zupełnie nie różnią się od oryginałów.

Przed zakupem części zamiennych należy sprawdzić również opinie na temat konkretnego producenta. Rywalizacja na rynku zamienników nieustannie rośnie, dzięki czemu tworzonych jest coraz większa ilość przedsiębiorstw produkujących części samochodowe – niektóre z nich niestety projektują podzespoły o nie najlepszej jakości. Oczywiście, firma firmie nierówna, ale prawdopodobnie przedsiębiorstwo o stuletniej historii posiadające roczny obrót w postaci miliardów dolarów powinno tworzyć lepsze elementy niż nikomu nic nie mówiąca marka, która dopiero co debiutuje z asortymentem. Niezwykle rzadko dzieje się odwrotnie. Dlatego gdy chcemy nabyć np. części INA to wpierw przejrzyjmy oficjalną stronę producenta i przeczytajmy nieco o jego historii, stałych odbiorcach oraz producentach samochodów, którzy wykorzystują i polecają wymienione podzespoły. Ponadto niekiedy opłaca się zbadać ile wynosi okres gwarancyjny oraz co sama gwarancja obejmuje.

Większość właścicieli warsztatów samochodowych zdecydowanie neguje kupna używanych auto części. Jest tak ponieważ nie posiadamy szczegółowych informacji na temat używanego elementu. Przeważnie osoba zainteresowana zakupem używanego podzespołu odwiedza szrot i po odnalezieniu poszukiwanej części nawet dokładniej się jej nie przypatruje, radując się z oszczędności z rzędu czasem kilku złotych. Niestety w ogromnej większości przypadków taka część po kilku miesiącach zaprzestanie prawidłowo działać. Dopiero wtedy kierowcy idą po rozum do głowy i zdają sobie sprawę, że kupno części od renomowanego producenta jak choćby Comline byłoby o wiele tańsze w porównaniu z zakupem wyeksploatowanej części samochodowej oraz cyklem napraw, które niejako wywołała nabyta „używka”. Są części samochodowe, jakich nie należy kupować używanych. Mowa tu między innymi o elementach zawieszenia, bębnach czy klockach hamulcowych – czyli wszelkich podzespołach mających bezpośredni wpływ na poziom bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Nie należy uważać tylko na wymienione auto części. Odpowiednim wzorem jest kupno na szrocie chłodnic klimatyzacji stworzonych z aluminium. Surowiec ten jest niezwykle wrażliwy na zmianę poziomu temperatury i wilgoć, przez co jeżeli chłodnica leżała przez np. miesiąc pod gołym niebem na szrocie to nie ma co liczyć, że będzie się prawidłowo sprawowała w dalszej perspektywie eksploatacji.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *