Beton

Beton to jeden z najczęściej używanych materiałów na placu budowy. Zaskakujące, jednak do wyboru mamy kilka gatunków betonu, które różnią się pomiędzy sobą właściwościami oraz zastosowaniem. Tradycyjnie, od wielu lat wybieramy beton zwykły. Powstaje on z połączenia kruszywa, czyli żwiru, piasku, keramzytu lub innych surowców, cementu oraz wody.
betonIlość wody decyduje o konsystencji oraz ostatecznych parametrach mieszanki. Warto zdać się w kwestii proporcji na zalecenia producenta, zamieszczone na opakowaniu – tylko wtedy zyskamy pewność, że masa będzie charakteryzować się pożądaną twardością, wytrzymałością i odpornością na ściskanie. Oczywiście, do mieszanki możemy dodać różnego rodzaju dodatki chemiczne lub wybrać produkt już uszlachetniony, dzięki czemu właściwości materiału będą jeszcze lepsze. Nie warto dodawać do masy poszczególnych składników „na oko” – szczególnie chodzi tu o wodę. Beton zwykły wytworzony w ten sposób straci swoje właściwości. Dlatego też produkowanie betonu na placu budowy może nieść za sobą pewne konsekwencje. Najlepiej, jeśli zamówimy mieszankę w zakładzie produkcyjnym oraz przetransportujemy go na miejsce w betonomieszarce – koszt nie będzie dużo większy, biorąc pod uwagę o wiele lepszą jakość produktu. Jednak zamiast zawracać sobie głowę produkowaniem lub zdobywaniem betonu, możemy również zakupić gotowe betonowe bloczki. Dzięki temu budowa domu będzie szybsza i mniej skomplikowana.

Szczególnie polecić można to rozwiązanie w przypadku budowy fundamentów. Do tego używamy najczęściej pustaków szalunkowych – pustych w środku. Pustą przestrzeń zalewa się oczywiście betonem po ułożeniu kilku warstw pustaków. Także ściany konstrukcyjne ułożymy za pomocą pustaków z betonu zwykłego.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *